Chatrč bohů Paula Younga

, , No CommentsNejmladší dcera Mackenzieho Allena Phillipse, Missy, byla na rodinném výletu unesena a veškeré důkazy nasvěčují tomu, že byla následně zavražděna. O několik let později dostane do schránky podívný vzkaz, ve kterém ho jakýsi "Taťka" zve do chatrče - do oné chatrče, kde před lety objevili jedinou věc po malé Missy. Ačkoliv je Mack zprvu pobouřen, nedá mu to a rozhodne se jedné zimy do chatrče vypravit. To, co tam nalezne, mu zcela obrátí život naruby.

Chatrč je jedna z nejrozporuplnějších knih, které jsem kdy v životě četla. Již od začátku jsem k ní přistupovala s jistou dávkou pochybnosti, koneckonců, já a Bůh si toho zas nemáme moc co říct, tudíž mé "nadšení" bylo na místě.

Příběh mě však již na začátku upoutal a následně téměř rozbrečel. Missyin krutý osud rozhodně nenechá nikoho chladným, zvlášť co se týče rodičovské kategorie. Děti jsou tím nejdražším, co můžeme v životě mít, tudíž jejich smrt se nikdy neobejde bez obrovského žalu, který většinou přetrvává až do konce života. O tom byl prakticky celý příběh - o Velkém smutku a vyrovnání se s ním, o zlosti, bolesti, utrpení a odpuštění.

Boha zde nepředstavuje jedna osoba, ale hned tři: Taťka, Ježíš a Saraju, duch svatý.

Ve chvíli, kdy se Mac (a zároveň čtenáři) seznamuje s těmito postavami, pojmy začínají nabírat na složitosti. Nic není takové, jak se zdá. My jsme Bůh a Bůh je my, Ježíš je v nás a nikdy nás neopustí, Duch svatý vždy bude s námi, i když ho nikdy neuvidíme, Bůh chce pro nás to nejlepší a vše, co dělá, je a vždy bude z čiré lásky k nám - k lidem. To je jen zlomek myšlenek obsažených v Chatrči. Ačkoliv je velice těžké některé pochopit, a ještě těžší je přijmout, rozhodně se vyplatí zamyslet se nad nimi.

V případě Chatrče otázka typu "Kde je Bůh, když je nejvíc potřeba?" není tedy úplně k zahození. Kniha však není jen o hledání Boha a pravd všech pravd, ale především o hledání sebe sama. Není jednoduché knihu pochopit, mě samotné chybí vysvětlení k mnoha pasážím, a přesto jsem si z ní něco vzala. Každý si v ní musí najít to své, jinak se nejspíš dočista zblázní, nebo odsoudí Chatrč k záhubě.

Za mě je to však kousek, který by rozhodně neměl chybět v žádné knihovně. Ne nadarmo se stal bestsellerem, je to opravdu slušná kniha hodna přečtení. Ačkoliv jsem byla zpočátku velice skeptická, na konci jsem se už jen usmívala.Rozhodně tedy nelituji času stráveného nad Chatrčí. Dalo mi to spoustu témat k přemýšlení a svým způsobem mi to rozšířilo obzory. Křesťanství nemusí být jen o stereotypech, které známe, které se mi ne tak úplně zamlouvají...

Kdo je tedy vlastně Bůh? Odkud se vzal, a kde je nyní? A jaký vlastně je? Každý z nás si snad alespoň jednou tyto otázky položil. Možná, že na tom ale ani nezáleží. Možná, že jediné, na čem záleží, je odpouštět, milovat a najít sám sebe. Možná, že tak každý budeme mít v sobě kus Boha, onu lásku, kterou oplývá. Jen tomu tak nebudeme říkat. Budeme to my a zároveň Bůh. Nebo Ježíš. Jak jsem řekla, na tom však vůbec nezáleží.Chatrč - William Paul Young

Počet stran: 253
Překlad: Šárka Kadlecová
Rok vydání: 2007 (CA) /2009 (CZ)
Nakladatelství: Knižní klub
Hodnocení: 4/5

0 komentářů:

Okomentovat