Co mi spolek dal a vzal

, , No Comments

Prezidenti lokálních a národních skupin 
Spolek: zní to blbě a člověk si pod tím představí něco mezi skupinou obrýlených nerdů bez kamarádů a sociálního kvocientu a alfa-beta-gama-delta sesterstvo (bratrstvo) putovních kalhot z amerických filmů. Je pak fakt divný někomu říkat, že jsem ve spolku. Výraz ve tváři druhých mě občas přinutí se zamyslet, jestli jsem náhodou spíš neřekla, že jsem Jehovistka.

Když jsem před 3 lety poprvé nastoupila na práva, nevěděla jsem nic. Neznala jsem Brno, neměla žádné známosti v těhle končinách a i když jsem chtěla začít nanovo, rozhodně jsem si to nepředstavovala jako bydlení se 7 cizími lidmi, v místě, které neznám a kdyby mě někdo zapíchnul, nejspíš by ta informace dorazila domů až když by se tu dokončila elektrifikace.
Celá tahle hrůza byla zahnaná prváckým seznamovákem, kde jsem zjistila možnosti realizace během studia. Konec konců, pět let je dlouhá doba a nemůžu se tu jen vrtat v nose a šťourat v uchu.
Do spolku jsem vstoupila hned začátkem svého studia s jistým nadšením, že budu součástí něčeho většího, najdu si kamarády a něčemu se i přiučím.
Za dva roky tomu okolnosti daly tak, že jsem byla zvolena Prezidentem a celý následující rok měl spočinout na bedrech mých a dalších šesti lidí.


Valná hromada 04/2016

Svůj budoucí tým jsem sotva znala, patřila jsem věkově mezi mladší a spousta lidí si pokládala otázku, co tam vlastně sakra dělám. Někteří mi dokonce dali osobně najevo, že tam nepatřím. Sama jsem nevěděla, jestli zvládnu rok vést tým lidí a dostát všech svých slov, slibů a povinností. Jediné, co mě hnalo vpřed byla hrdost a odpovědnost věci dotáhnout do konce. Teď jsem byla ve vedení já a nevěděla jsem ani hovno o tom, co si s tím počít. Ale jak se říká: Fake it, until you make it. A aby toho nebylo málo, rozhodla jsem se koordinovat právní výzkum na mezinárodní úrovni, kdy členské země prováděly výzkum/rešerši na dané téma, zpracovaly ho, poslaly výš a následně se celá práce zkompletovala a vydala ve sborníku, který obsahoval právní úpravu daného tématu ve všech zúčastněných členských státech spolku.

Hned na samém začátku jsem plná motivace nastoupila do funkce. Během prázdnin jsem se přeřadila na plný úvazek, od rána do večera se věnovala neziskovce a analyzovala veškerou strukturu, smlouvy a možnosti, jak se za rok posunout zas o kus dál. Na konci srpna jsem měla do Estonska jet na Presidents' Meeting, mezinárodní setkání prezidentů lokálních a národních skupin z celé Evropy, v říjnu bylo plánované setkání všech aktivních členů v Portugalsku, v únoru setkání prezidentů v Polsku a v dubnu opět setkání všech aktivních členů v Praze. 

Mezinárodní Sněm v Portu 10/2016
Kdo mohl čekat, že se věci začnou kazit už na podzim. Charakterové vlastnosti každého z nás se brzo projevily a ne každý zvládnul tolerovat toho druhého, ocitla jsem se tak uprostřed hádek, které jsem měla řešit, ačkoliv jsem je nezpůsobila. Chyby druhých byly najednou mými chybami, jelikož prezident vystupuje navenek a jedná za spolek, mé vlastní chyby byly najednou větší a horší, mé úspěchy naopak nebyly téměř nikdy vidět a jako lídr jsem měla být ostatním podporou, za dobré věci chválit, špatné vyřešit. Tehdy jsem pochopila, že leadershipu se člověk nenaučí tím, že je na střední často kapitánem při vybíjené, tak jako se nenaučí zvládat krizi nebo svůj čas ze dne na den. 

Práce pro spolek mě vyčerpala už v listopadu. Snažila jsem se být co největší podporou pro své lidi, ale hádky mezi nimi a problémy, které jsem musela žehlit mi braly energii. Do školy jsem moc nechodila, a když už jsem na tom semináři seděla, většinou jsem ani nevěděla, o čem je řeč. V prosinci přišla další rána - kamarád a zároveň člen Výboru měl vážné zdravotní a psychické problémy, své agendy tak zanechal a ta se přesunula na mě. Věci se zdály být neúnosné, byla mi vyčtena nečinnost, nacházela jsem se na pokraji vyhoření a krok od toho to vzdát, všeho nechat a mít svůj klid. Ale na konci dne jsem věděla, že raději umřu, než abych se vzdala. Po úspěšném a nekonečném zkouškovém jsem odjela do hor a následně na prezidentský meeting do Polska, kde jsem načerpala novou motivaci, nápady a energii. 

Presidents' Meeting Polsko
Úkolem prezidenta je jednání navenek s veškerými subjekty, board management (vedení Výboru a schůzí) a hledání způsobů financování studentských aktivit. Vzhledem k tomu, že je nás dohromady jen v Brně přes 200 (aktivních cca polovina, v Evropě dohromady přes 42 000), je třeba se postarat o to, aby vše fungovalo, vzdělávací akce měly záštitu, místo, program a samozřejmě peníze, kterými se celá zábava pokryje. Po návratu jsem měla jasnou představu o tom, co chci: najít si nástupce a dotáhnout svojí práci do konce tak, abych to mohla 1. srpna předat nástupci a být se svou prací spokojená. Následoval tak měsíc plný zařizování, obvolávání, vypisování e-mailů, hledání vhodných firem, které by nás podpořily.

Summer Law School on Bussiness Law, Vienna. 

Asi jsem si nikdy nepředstavovala, že to bude tak složité. V dubnu nás čekala velká národní konference, která nutně potřebovala finanční injekci, abychom zvládnuli pokrýt náklady. Za pár týdnů se mi ozvalo několik subjektů a já došla na schůzku, celá rozklepaná, co bude - jestli to nebude ostuda a nakonec neskončím na nějakém tajném black listu neschopných lidí, co se neumí druhým ani pořádně představit, natož z nich vymlátit peníze. Pamatuju si, když jsem poprvé předstoupila před 200 lidí na přednášce, abych jim spolek představila. Srdce jsem měla až v žaludku, dlaně zpocené a hlas rozklepaný jak zamilovaná dvanáctka co poprvé promluví na svého idola. O šest měsíců později jsem stála v advokátní kanceláři před jedním člověkem, měla dělat to samé (akorát na tom závisely peníze) a necítila se o moc lépe. Ale jak jsem již zmínila na začátku: fake it until you make it. Nahodila jsem výraz it's-not-about-your-money a na konci mi byla odměnou nabídka na spolupráci a podporu ve formě dostatečného počtu cifer, aby mi vykouzlil úsměv na tváři. Nebudu tvrdit, že mi jeden tenhle zázrak pomohl zbavit se nervozity, že mé prezentační schopnosti vyletěly do vesmíru a ze mě se stal kandidát na dalšího řečníka na TEDu, to by byl největší kec, ale naučilo mě to nebát se, protože kdo se bojí, nesmí do lesa. Nebo do advokátky. Nebo shánět peníze. Nebo cokoliv, já nevim.

Odlet do Estonska na presidents' meeting

Jakmile byly finance vyřešené a ostatní věci se zdály být v pořádku, potkala nás další tragédie, po které jsem byla nucena převzít část agendy dalšího člena Výboru - tentokrát organizaci mezinárodní letní školy. Jestli jsem si někdy něco myslela o osudu a o prdeli, tak to bylo nejspíš tehdy. Zápočty a zkouškové klepaly na dveře a já se chtě nechtě musela ujmout dalšího projektu, který se uskuteční v srpnu tohoto roku. 

Když se dívám na věci zpětně, vidím spoustu plusů a hodně mínusů, spoustu skvělých zážitků, které mě dostaly do různých koutů Evropy a ke spoustě zajímavých lidí. Jsem cyničtější, sarkastičtější, ale zkušenější. Přišla jsem o spoustu kamarádů, na které jsem neměla čas, protože jsem v jednom kole lítala jak splašená, zanevřela jsem i na rodinu, kterou jsem vídala sotva jednou do měsíce, přibrala jsem, přestala jsem číst, sportovat a stíhat cokoliv jiného. Co mi ale tenhle rok dal a nikdy nevezme, jsou zkušenosti s organizací akcí s velkým rozpočtem, umění zvládat stres, svůj čas, vést lidi a řešit s nimi v klidu problémy, ale hlavně mi tenhle rok do života přinesl lidi, které můžu nazývat přáteli na celý život. Lidi, na které bych za jiných okolností nejspíš nenarazila, nepoznala bych, kolik toho máme společného a ještě víc rozdílného a nebyli by mi oporou v dobrých i zlých časech. Je ironické, jak náhoda (osud?) dokáže lidi svést na stejnou cestu a i když zpočátku nemají vůči sobě žádné sympatie, najdou nakonec k sobě cestu a už nechtějí kráčet dál sami. Našla jsem přátele v těch nejmíň očekávaných situacích a v lidech, od kterých bych to nejméně čekala. A přesto se dějí malé zázraky.  Stálo to tak za to? Rozhodně ano. 

Týmové příšerné zlaté kolotočářské hodinky.


- S.0 komentářů:

Okomentovat